Mesane kanserine yakalanan adama müthiş operasyon! 20 santimlik ince bağırsaktan mesane yapıldı.

Mesane kanserine yakalanan adama müthiş operasyon! 20 santimlik ince bağırsaktan mesane yapıldı

Mesane kanseri olan Ali Demircan'ın mesanesi, tümörü, prostat ve mesane çevresindeki lenf bezleri alındı. Robotik olarak kapalı yöntemle 20 cm uzunluğunda bir ince bağırsak parçası alınarak bir ucuna böbrekten gelen idrar kanalları bağlandı, diğer ucu ise karın yan tarafına bağlanarak yeniden mesane oluşturuldu.

65 yaşındaki emekli şoför Ali Demircan, idrarda yanma ve kanama şikayetiyle doktora gittiğinde mesane kanseri olduğunu öğrendi. Teşhis konduktan sonra ilk olarak BCG aşı tedavisi uygulandı. Fakat tedavi sonucunda bir aşama kaydedilmedi. Belirli bir süre doktor arayışındaydı ve bu süre zarfında idrar sondasıyla seyahat etmek zorunda kaldı, oldukça zor günler geçirdi. Sonrasında Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Erdem Canda ile tanışıp ameliyat olmaya karar verdi. Mesane kanseri nedeniyle robotik olarak kanserli mesanesi alındı ve 20 santimlik ince bağırsak parçası alınarak böbrekten gelen idrar kanalları bir ucuna bağlandı, diğer ucu da karın sağ tarafına bağlandı. Ali Demircan, yaşadıklarını şu sözlerle ifade ediyor, "Çok kötü, çok zor günler geçirdim, sondayla yaşamak zorunda bile kaldım ama sonrasında başarılı bir ameliyat geçirdim. Şu an kendimi çok iyi hissediyorum. Başta Erdem Hoca ve ekibine çok teşekkür ederim."

ERKEN İYİLEŞMESİNİN SEBEBİ ROBOTİK CERRAHİ İLE KAPALI AMELİYAT

Koç Üniversitesi Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Erdem Canda, hastası Ali Demircan'ın durumunu ve yaptıkları tedaviyi anlattı: "İdrarda kanama nedeniyle yapılan mesane endoskopisinde mesane içinde tümör saptanan hastamızın mesanesinin alınması gerektiği anlaşıldı. Bu ameliyatın robotik cerrahi ile yapılmasına karar verildi. Robotik cerrahide karın bölgesinden 1 cm boyutunda kesiler yapılarak robotik sistemin 3 boyutlu ve büyüterek görüntü oluşturan lensi ve kollarının uçları karın içine gönderilerek mesane içindeki tümör ile birlikte mesane alındı, ayrıca bu ameliyatın bir parçası olarak prostat ve mesane çevresindeki lenf bezleri de alındı.

Daha sonra yine robotik olarak kapalı yöntem ile 20 cm uzunluğunda bir ince bağrısak parçası alınarak bir ucuna böbrekten gelen idrar kanalları bağlandı, diğer ucu ise karın yan tarafına bağlandı. Toplam ameliyat süresi 3.5 saat sürdü, kanama ve komplikasyon olmadı. Ameliyat sonucu patoloji sonucuna göre hastamızın ek olarak kemoterapi de alması gerekmektedir, iyileştikten sonra bu tedaviye başlayacağız. Robotik cerrahinin avantajları; daha az kanama, daha az kan verme gereksinimi, daha az komplikasyon, daha ufak kesiler, daha az yara yeri sorunları, daha az ağrı kesici kullanma gereksinimi, daha hızlı iyileşme, daha kısa süreli hastanede kalma, normal aktivitelere ve işe hızlı başlama, dokulara ait 3 boyutlu ve büyüterek görüntü sağlaması, cerrahın elinde oluşabilecek titremelerin hasta vücuduna yansıtılmaması, cerrahın elinin hareketlerini birebir aynısını yapması, robotik enstrümanlarının uç kısımlarının 540 derece hareket yeteneği ile ufak alanlarda cerraha yüksek manevra yapma olanağı sunması olarak sıralanabilir."

Şanlıurfa’da robotik cerrahi toplantısı Şanlıurfa’da robotik cerrahi toplantısı Teknik direktör ameliyatın ardından taburcu oldu Teknik direktör ameliyatın ardından taburcu oldu Ünlü yönetmen robot eliyle sağlığına kavuştu Ünlü yönetmen robot eliyle sağlığına kavuştu Türk doktordan dünyada bir ilk Türk doktordan dünyada bir ilk Kendi bağırsağından mesane yapıldı Kendi bağırsağından mesane yapıldı Robotik operasyonla 20 yaşında hayata döndü Robotik operasyonla 20 yaşında hayata döndü Prof.Canda, İstanbul Koç Üniversitesi Hastanesinde çalışmaya başlamıştır (Temmuz 2018) Prof.Canda, İstanbul Koç Üniversitesi Hastanesinde çalışmaya başlamıştır (Temmuz 2018) Prof.Canda, Mayıs 2018 istatistiklerine göre >500 sayıda robotik üroloji ameliyatı gerçekleştirmiştir Prof.Canda, Mayıs 2018 istatistiklerine göre >500 sayıda robotik üroloji ameliyatı gerçekleştirmiştir Due to January 2018 statistics, Prof. Canda has an experience & exposure of almost 800 robotic urology cases. Due to January 2018 statistics, Prof. Canda has an experience & exposure of almost 800 robotic urology cases. Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. Erdem Canda Robotik Ürolojiye Şuabt 2009 Prof. Dr. Erdem Canda Robotik Ürolojiye Şuabt 2009 'd aBaşlamıştır European Urology Forum Award (2017) European Urology Forum Award (2017) Dr.Canda Dr.Canda'ya Avrupa Robotik Üroloji Kongresinde ödül (2017) Avrupa Robotik Üroloji Kongresi ERUS (2014) Avrupa Robotik Üroloji Kongresi ERUS (2014) Dr.Canda Dr.Canda'nın 2012 Kanada ziyareti raporu Dr.Canda Dr.Canda'ya Kanada Uroloji Kongresin'de plaket verilmesi ve sunumu (Haziran 2012, Banff) Dr.Canda Dr.Canda'nın editörlüğünü yaptığı uluslararası Mesane Kanseri kitabı (İngilizce) yayımlanmıştır (2012). Robotla mesane kanseri ameliyatlarımıza ait daha geniş serimizin sonuçları British Journal of Urology International Robotla mesane kanseri ameliyatlarımıza ait daha geniş serimizin sonuçları British Journal of Urology International'de yayınlanmıştır-2012 Ekibimiz robotla 2 farklı ameliyatın yapılabildiğini göstermiştir: Prostat kanseri ve safra kesesi ameliyatları-2011 Ekibimiz robotla 2 farklı ameliyatın yapılabildiğini göstermiştir: Prostat kanseri ve safra kesesi ameliyatları-2011 Dr.Canda Dr.Canda'nın Japonya'daki konuşması Robotic partial nephrectomy course @ ORSI Academy in Belgium, 31.May-2.June.2018 Robotic partial nephrectomy course @ ORSI Academy in Belgium, 31.May-2.June.2018