Kendi bağırsağından mesane yapıldı

Mesane kanseri teşhisi konulan Naki Kayar, robotik cerrahiyle yapılan operasyonla sağlığına kavuştu. Naki Kayar’a aynı operasyon çerçevesinde 55 santim bağırsak kullanılarak yeni bir mesane de yapıldı

17.11.2020 - 07:00 | Son Güncellenme: 17.11.2020 - 07:00| Meltem Günay

Kendi bağırsağından mesane yapıldı

Emekli deniz astsubayı 60 yaşındaki Naki Kayar, geçtiğimiz Temmuz ayında idrarında kan görünce hemen bir hastaneye giderek ultrason çektirdi ve gerekli tahlilleri yaptırdı. Testlerin sonucunda mesanesinde bir kanser kitlesinin bulunduğunu ve tek çaresinin de ameliyat olduğunu öğrenen Kayar, Koç Üniversitesi Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Erdem Canda’ya başvurdu. Hastalığının ilk teşhisini duyduğunda çok üzüldüğünü anlatan Kayar, “Benim hayatta en korktuğum şey kanser olmaktı. Teşhis konulduktan sonra ne yapabiliriz diye araştırmaya başladık. Prof. Dr. Canda’ya ulaşınca hemen robotik cerrahi yöntemiyle ameliyata karar verdik. Çok başarılı bir ameliyat geçirdim. Yaşımdan ve birtakım rahatsızlıklarımdan dolayı komplikasyonlarım oldu ama bana çok yardımcı oldular. Şu aşamada idrar yapmaya yani yeni idrar keseme alışmaya çalışıyorum” dedi.

En yeni model

Naki Kayar’ın robotik cerrahiyle operasyonunu gerçekleştiren Prof. Dr. Erdem Canda da, “Hastamız robotik cerrahiyle ameliyat olmak ve yeni mesane yapılmasını istedi. Karın bölgesinde toplam 5 adet 1 cm’den küçük ve 1 adet 1.5 cm boyutunda kesiler yapılarak en yeni model robotik sistem ile robotik ameliyatımız gerçekleştirildi. Daha sonra yine robotik cerrahi ile 55 cm ince bağırsak kullanılarak yeni bir mesane yapıldı. Ameliyat sonrası dönemde yapılan tetkiklerinde vücudunda hiç kanser kalmadığı ve ek olarak kemoterapi almasına gerek olmadığı kararlaştırıldı” diye konuştu.

‘İyileşme daha hızlı’

Robotik olarak ince bağırsaktan yeni mesane yapılmasının ülkemizde oldukça nadir uygulanan bir yöntem olduğunu söyleyen Prof. Dr. Erdem Canda, “Bu teknik daha az kanama ve komplikasyon oranlarına sahip olması, ameliyat sonrası iyileşmenin daha hızlı ve ameliyat sonrası bağırsak sorunlarının daha az olması, yapılan yeni mesanenin idrar depolama kapasitesi ve idrar tutma fonksiyonlarının çok daha iyi olması avantajlarına sahip. Ayrıca, karın bölgesinde ufak kesi yerleri olması nedeniyle yara yeri sorunları da çok daha az görülmekte” dedi. 

Şanlıurfa’da robotik cerrahi toplantısı Şanlıurfa’da robotik cerrahi toplantısı Teknik direktör ameliyatın ardından taburcu oldu Teknik direktör ameliyatın ardından taburcu oldu Ünlü yönetmen robot eliyle sağlığına kavuştu Ünlü yönetmen robot eliyle sağlığına kavuştu Türk doktordan dünyada bir ilk Türk doktordan dünyada bir ilk Robotik operasyonla 20 yaşında hayata döndü Robotik operasyonla 20 yaşında hayata döndü Mesane kanserine yakalanan adama müthiş operasyon! 20 santimlik ince bağırsaktan mesane yapıldı. Mesane kanserine yakalanan adama müthiş operasyon! 20 santimlik ince bağırsaktan mesane yapıldı. Prof.Canda, İstanbul Koç Üniversitesi Hastanesinde çalışmaya başlamıştır (Temmuz 2018) Prof.Canda, İstanbul Koç Üniversitesi Hastanesinde çalışmaya başlamıştır (Temmuz 2018) Prof.Canda, Mayıs 2018 istatistiklerine göre >500 sayıda robotik üroloji ameliyatı gerçekleştirmiştir Prof.Canda, Mayıs 2018 istatistiklerine göre >500 sayıda robotik üroloji ameliyatı gerçekleştirmiştir Due to January 2018 statistics, Prof. Canda has an experience & exposure of almost 800 robotic urology cases. Due to January 2018 statistics, Prof. Canda has an experience & exposure of almost 800 robotic urology cases. Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. Erdem Canda Robotik Ürolojiye Şuabt 2009 Prof. Dr. Erdem Canda Robotik Ürolojiye Şuabt 2009 'd aBaşlamıştır European Urology Forum Award (2017) European Urology Forum Award (2017) Dr.Canda Dr.Canda'ya Avrupa Robotik Üroloji Kongresinde ödül (2017) Avrupa Robotik Üroloji Kongresi ERUS (2014) Avrupa Robotik Üroloji Kongresi ERUS (2014) Dr.Canda Dr.Canda'nın 2012 Kanada ziyareti raporu Dr.Canda Dr.Canda'ya Kanada Uroloji Kongresin'de plaket verilmesi ve sunumu (Haziran 2012, Banff) Dr.Canda Dr.Canda'nın editörlüğünü yaptığı uluslararası Mesane Kanseri kitabı (İngilizce) yayımlanmıştır (2012). Robotla mesane kanseri ameliyatlarımıza ait daha geniş serimizin sonuçları British Journal of Urology International Robotla mesane kanseri ameliyatlarımıza ait daha geniş serimizin sonuçları British Journal of Urology International'de yayınlanmıştır-2012 Ekibimiz robotla 2 farklı ameliyatın yapılabildiğini göstermiştir: Prostat kanseri ve safra kesesi ameliyatları-2011 Ekibimiz robotla 2 farklı ameliyatın yapılabildiğini göstermiştir: Prostat kanseri ve safra kesesi ameliyatları-2011 Dr.Canda Dr.Canda'nın Japonya'daki konuşması Robotic partial nephrectomy course @ ORSI Academy in Belgium, 31.May-2.June.2018 Robotic partial nephrectomy course @ ORSI Academy in Belgium, 31.May-2.June.2018