Teknik direktör ameliyatın ardından taburcu oldu

Teknik direktör ameliyatın ardından taburcu oldu

Sol böbreğinde şişmeye yol açan bir kitle saptanması nedeniyle robotik cerrahi ile ameliyat olmak için hastaneye başvuran Teknik Direktör Recai Şahinler, yapılan ameliyat sonrası taburcu oldu.

Prof. Dr. Erdem Canda hastanın durumu ve uygulanan ameliyat ile ilgili şunları söyledi, “Hastamız sol böbrekte şişmeye yol açan bir kitle saptanması nedeniyle robotik ameliyat olmak için başvurdu. Yapılan tetkiklerde böbrekteki kitleye ek olarak ayrıca sol böbreğin idrar kanalının mesaneye bağlandığı yerde de bir genişleme saptandı. Bu nedenle aynı ameliyatta ile hem sol böbrek hem de sol böbreğin mesaneye bağlandığı idrar kanalı bu bağlantı noktası ile birlikte tek parça şeklinde çıkarıldı. Ayrıca hem böbrek tarafındaki hem de mesane ile bağlantı noktası çevresindeki lenf bezleri de çıkarıldı. Hastamızın ameliyatında karında 1 cm'den küçük boyutlu ufak deliklerden robotun kolları ve kamerası karın içine gönderilerek tüm ameliyat yapıldı. En son 3-4 cm'lik bir kesiden böbrek ve lenf bezleri karın dışına alındı. Ameliyatta kanama ya da komplikasyon olmadı. Hastamıza kan verilme gereksinimi de olmadı. Ameliyat sonrası süreci sorunsuz geçen hastamız taburcu edildi”

Sol yan ağrısı ile başlamış

Hastanın 72 yaşında ve başka sağlık problemi olmadığını belirten Prof. Dr. Erdem Canda,” Hastamıza sol yan ağrısı nedeniyle yapılan tetkiklerde sol böbreğinde tıkanıklığa yol açan bir şişlik saptanmış.” dedi. Prof. Dr. Erdem Canda uygulanan robotik ameliyat ile ilgili ise şu bilgileri verdi, “Üç saat kadar süren bu ameliyatta robot önce böbreği ameliyat etmek için hastamızın vücuduna bağlandı daha sonra vücudundan ayrılıp bu kez mesane bölgesini ve lenf bezlerini ameliyat etmek için tekrar farklı bir açıdan hastamızın vücuduna bağlandı. Bu ameliyat için robotik cerrahi süreyi kısaltmıştır. İki farklı ve büyük kesiden yapılabilecek bu büyük ameliyat sadece 1 cm’den ufak kesiler yapılmak suretiyle başarı ile tamamlandı. Hasta ameliyat sonrası ilk gün yürümeye ve beslenmeye başladı. Kendisi de sporcu olan Recai Bey ameliyattan bir hafta sonra uzun mesafeli yürüyüşler yapacak durumdaydı. Şu anki sağlık durumunun gayet iyi ve kontrolleri yapılacak”

Şanlıurfa’da robotik cerrahi toplantısı Şanlıurfa’da robotik cerrahi toplantısı Ünlü yönetmen robot eliyle sağlığına kavuştu Ünlü yönetmen robot eliyle sağlığına kavuştu Türk doktordan dünyada bir ilk Türk doktordan dünyada bir ilk Kendi bağırsağından mesane yapıldı Kendi bağırsağından mesane yapıldı Robotik operasyonla 20 yaşında hayata döndü Robotik operasyonla 20 yaşında hayata döndü Mesane kanserine yakalanan adama müthiş operasyon! 20 santimlik ince bağırsaktan mesane yapıldı. Mesane kanserine yakalanan adama müthiş operasyon! 20 santimlik ince bağırsaktan mesane yapıldı. Prof.Canda, İstanbul Koç Üniversitesi Hastanesinde çalışmaya başlamıştır (Temmuz 2018) Prof.Canda, İstanbul Koç Üniversitesi Hastanesinde çalışmaya başlamıştır (Temmuz 2018) Prof.Canda, Mayıs 2018 istatistiklerine göre >500 sayıda robotik üroloji ameliyatı gerçekleştirmiştir Prof.Canda, Mayıs 2018 istatistiklerine göre >500 sayıda robotik üroloji ameliyatı gerçekleştirmiştir Due to January 2018 statistics, Prof. Canda has an experience & exposure of almost 800 robotic urology cases. Due to January 2018 statistics, Prof. Canda has an experience & exposure of almost 800 robotic urology cases. Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. Erdem Canda Robotik Ürolojiye Şuabt 2009 Prof. Dr. Erdem Canda Robotik Ürolojiye Şuabt 2009 'd aBaşlamıştır European Urology Forum Award (2017) European Urology Forum Award (2017) Dr.Canda Dr.Canda'ya Avrupa Robotik Üroloji Kongresinde ödül (2017) Avrupa Robotik Üroloji Kongresi ERUS (2014) Avrupa Robotik Üroloji Kongresi ERUS (2014) Dr.Canda Dr.Canda'nın 2012 Kanada ziyareti raporu Dr.Canda Dr.Canda'ya Kanada Uroloji Kongresin'de plaket verilmesi ve sunumu (Haziran 2012, Banff) Dr.Canda Dr.Canda'nın editörlüğünü yaptığı uluslararası Mesane Kanseri kitabı (İngilizce) yayımlanmıştır (2012). Robotla mesane kanseri ameliyatlarımıza ait daha geniş serimizin sonuçları British Journal of Urology International Robotla mesane kanseri ameliyatlarımıza ait daha geniş serimizin sonuçları British Journal of Urology International'de yayınlanmıştır-2012 Ekibimiz robotla 2 farklı ameliyatın yapılabildiğini göstermiştir: Prostat kanseri ve safra kesesi ameliyatları-2011 Ekibimiz robotla 2 farklı ameliyatın yapılabildiğini göstermiştir: Prostat kanseri ve safra kesesi ameliyatları-2011 Dr.Canda Dr.Canda'nın Japonya'daki konuşması Robotic partial nephrectomy course @ ORSI Academy in Belgium, 31.May-2.June.2018 Robotic partial nephrectomy course @ ORSI Academy in Belgium, 31.May-2.June.2018